Buradasınız : Ana Sayfa // Bağırganlı, Genel // Bağırganlı

Bağırganlı

Sponsorlu Bağlantılar

Çok eski bir tarihte göğsünden yara almış bir şahsın inleye inleye köy merkezine doğru yol alması nedeniyle. Yöre şivesine uygun olarak bağrı kanlı kelime çifti bağır ganlı olarak söylenmiş ve zamanla köyün ismi Bağırganlı olmuştur.
Kocaeli iline 57, Kandıra ilçesine 17 km uzaklıktadır. Köy halkı coğrafi olarak batıda Ağva yakınlarında bulunan Pınarlı Köyü sınırında yerleşiktir. Köyün doğusunda kalan kısmında yerleşik yazlıkçıların mesken tuttuğu kayalıklarla örtülü, Taflan Koyu (Köylü arasındaki adı KOKURDAN) mevcuttur.

P1050826

P1050836

P1050813
Her yıl Temmuz ayında geleneksel kültür, sanat ve spor festivaline ev sahipliği yapar. Eğlence ve dinlenme mekanları yok denecek kadar az olup, kalabalık aile eğlenceleri ve komşu eğlenceleri ile akşamları güzel geçmektedir.
Bağırganlı, köyü genelde geniş ormanlık arazileri ve kayalıklardan olusan falez tarzı yapılanmaları ile dikkat çeken Kandıra’nın doğaüstü güzelliklerinin bol miktarda var olduğu bir Karadeniz şerididir..

P1050825

P1050817
Yaz aylarında bölgede fazla sayıda pansiyon, otel tarzı işletme bulunmaması dolayısıyla yazlıkçıların gözde merkezlerinden biridir…

P1050778

P1050780
Ayrıca bölgede balıkçılığın bol miktarda gelişme gösterdiği bir merkezdir.Bölgede bulunan Bağırganlı Limanı da bunun göstergesidir..

Not:Resimler kerpepansiyonlari.com’a aittir.İzinsiz kullanılamaz…

Bunlara da bakabilirsiniz...

Bağırganlı Kocaman Pansiyon
Kandıra'da Hıdırellez
  FaceBook ta paylaş
4.922 kez gösterildi...

Etiketler: , , , , , ,Yorum Yapın

 

Kerpe

Kerpepansiyonlari.com 2011 yılından bu yana Kandıra ve sahilleri hakkında, Kerpe Pansiyon ve Kerpe Pansiyon Fiyatları hakkında detaylı bilgilere yer veriyor
Reklam vermek için tıklayın


Copyright © 2011-2019 Kerpepansiyonlari.com – Kerpe Pansiyon, Kerpe Otel. Tüm hakları saklıdır. | Kerpe'nin yeni rehberi...